spotkanie

W poniedziałkowe popołudnie 20 lutego w Filii nr 6 Książnicy Karkonoskiej przy ul. Wrocławskiej z inicjatywy Barbary Ziemlanowskiej oraz Bożeny Gromadzkiej odbyło się spotkanie Maciejowian zainteresowanych poznawaniem i upowszechnianiem historii swojej miejscowości.
Celem spotkania było podzielenie się ciekawymi informacjami na temat przeszłości tej części Jeleniej Góry. Choć historia Maciejowej sięga XII lub XIII wieku, to zebranych najbardziej frapowała historia międzywojenna. Bardzo ciekawe materiały przedstawił Zygmunt Horcz, który od wielu lat współpracuje z niemiecką grupą byłych mieszkańców Maciejowej – Maiwaldau oraz ich potomkami, którzy często odwiedzają miejscowość swoich przodków. Z inicjatywy byłego proboszcza Maciejowej, ks. Augustyna Oleksego oraz obecnego na spotkaniu pana Zygmunta Horcza w miarę cyklicznie odbywają się spotkania Niemców i Polaków. Kilka lat temu na miejscowym cmentarzu postawiono obelisk upamiętniający dawnych mieszkańców Maiwaldau. Ich szczątki pochowano w specjalnym grobowcu, a współcześni mieszkańcy tej miejscowości dbają o pamięć o poprzednikach.

W dowód wdzięczności przedwojenni mieszkańcy Maciejowej uhonorowali obu działaczy - księdza Oleksego i pana Horcza - szczególnym wyróżnieniem. Nadali im medal za szczególne zasługi dla pielęgnowania kultury byłych mieszkańców Maiwaldau.

Osoby zaangażowane w przedsięwzięcie zamierzają zebrać jak najwięcej przedwojennych pamiątek, by je szczegółowo opisać i przypomnieć obecnym mieszkańcom Maciejowej o jej historii sprzed kilkudziesięciu lat. Być może w niedalekiej przyszłości powstanie publikacja poświęcona historii Maciejowej w XX wieku. Organizatorzy tych działań proszą osoby, które posiadają pamiątki związane z tym okresem dziejów Maciejowej - Maiwaldau o ich udostępnienie i umożliwienie ich opisania, sfotografowania lub zdigitalizowania.

22.02.2017 jelonka.com

   

Reklama  

   

Imieniny  

Dzisiaj jest: 6 Grudzień 2019    |    Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
   

Harmonogram 2017  

   

Pogoda  

   
© Elektronika Komputery PC Serwis