Apel o pomoc dla pogorzelców z Maciejowej

pozar1Środowisko rajdowców off–road'owych jednoczy się w celu pomocy ich przyjaciołom, którzy dzień po powrocie z Mud Party stracili dorobek życia w pożarze, do jakiego doszło wczoraj (17.07) w ich domu w jeleniogórskiej Maciejowej. Potrzebne jest niemal wszystko, co do życia niezbędne, a wesprzeć pogorzelców może każdy.
Dzień po Mud Party spłonęło mieszkanie Eweliny i Damiana, zostali dosłownie w tym co na sobie mieli. Cały dobytek ich życia spłonął w pożarze, a to co pozostało nie nadaje się absolutnie do niczego. - Przerażający jest widok, gdy patrzysz, a dom twoich znajomych płonie i nie możesz nic zrobić, a gdy już pożar zostanie ugaszony słyszysz jak twoi znajomi wyrzucani są na ulicę z tego spalonego domu – powiedział Andrzej Wójcik, organizator Mud Party, który koordynuje pomoc dla rodziny Bartnickich.
Potrzebne jest wszystko: ubrania, meble, AGD, talerze, sztućce, grzejniki, pościel i wszystko to, co do życia najbardziej potrzebne, bo stracili w pożarze dosłownie wszystko. Na najbliższy czas znaleźli schronienie u znajomych, ale tak naprawdę nie mają dachu nad głową i do czego wracać – dodał A. Wójcik.

 

pozar2Na obecną chwilę wszystkie rzeczy jakie chcieli byście przekazać można przywieźć lub przysłać na adres naszych przyjaciół: Rafała i Izy, którzy mają wolne miejsce na przechowanie waszych darów do momentu, kiedy będzie można je wykorzystać. Adres: Rafał Nycek, ul.Wróblewskiego 18a 58-500 Jelenia Góra tel. 757550008 lub tel.kom. 501876554 (Pomoc dla Damiana i Eweliny). Rozmiar ubrań:
Damian: Męska L, spodnie 32-34, a buty 43
Ewelina: 42-44, buty 37
Wiktoria: wzrost 152 cm, rozmiar buta 38.
 Jeżeli ktoś posiada do wynajęcia w okolicach Jeleniej Góry dom, który nadaje się do remontu również się odzywajcie, bo te dzieciaki nie mają się gdzie podziać, a kątem u ludzi choćby znajomych też nie można mieszkać wieczność – powiedział Andrzej Wójcik.

Kontakt do Andrzeja Wójcika: 785-722-448.

 

Otrzymaliśmy w poczcie e-mail Maciejowej raport monitoringu polityki senioralnej w Jeleniej Górze przedstawiamy go Państwu w całości.

 

Szanowni Państwo
W związku z dynamicznie postępującym zjawiskiem starczenia się naszego społeczeństwa Stowarzyszenie Bona Fides postanowiło sprawdzić jak miasta z całej Polski, w tym  Jelenia Góra, dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości i czy odpowiadają na potrzeby coraz liczniejszej grupy mieszkańców.
Niestety nie jest dobrze. Jelenia Góra ma wiele do poprawy. W specjalnie przygotowanym przez naszych ekspertów raporcie wskazujemy na dobre praktyki, na błędy, oraz przedstawiamy nasze rekomendacje odnośnie sposobów poprawy sytuacji mieszkańców spędzających w miastach jesień życia.
W załączeniu przesyłam raport oraz informację prasową dotyczącą monitoringu polityki senioralnej w Jeleniej Górze.Pozdrawiam
Marcin Germanek
Koordynator projektu EOG
"Skontroluj jak działa budżet obywatelski w twojej gminie"
 
Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej 
Bona Fides (Bona Fides Association)
40-009 Katowice ul. Warszawska 19
 
 
 

Tytuł wiadomości: Nie podawaj swojego numeru PESEL!

Ostatnimi dniami, pojawia się coraz więcej, nieraz ze sobą sprzecznych informacji dotyczących wycieku bazy PESEL. Zaistniałą sytuację próbują wykorzystać cyberprzestępcy , tworząc strony, które mogą wydobyć wrażliwe dane.

Użytkownicy AVG informują, że w internecie pojawiają się reklamy i witryny, na których rzekomo łatwo i szybko można sprawdzić, czy nasz numer PESEL wyciekł.

Jeżeli widzisz taką reklamę – nie klikaj w nią i nie wypełniaj formularza, który na stronie się znajduje.

Pamiętaj!

 Żadna strona internetowa nie ma od nas prawa żądać numeru PESEL, to próba wyłudzenia. Bardzo często pod wpływem emocji i panującego chaosu informacyjnego, chcemy wypełnić taki formularz, by sprawdzić, czy ktoś na nasze nazwisko nie wyłudził kredytu. Musisz zachować jednak czujność i spokój i pod żadnym pozorem nie wolno Ci podawać tego typu informacji.

By dowiedzieć się więcej na temat wycieku danych, warto zapoznać się z artykułami na stronie Ministerstwa Cyfryzacji https://mc.gov.pl/aktualnosci/co-sie-stalo-z-baza-pesel
https://mc.gov.pl/aktualnosci/baza-pesel-pytania-i-odpowiedzi

Warto również dodać, iż Biuro Informacji Kredytowej udostępniło darmowy kod, dzięki któremu przez rok będziemy mogli otrzymywać alerty dotyczące informacji jakie bank i instytucje kredytowe chcą otrzymać na nasz temat:

https://www.bik.pl/k/ochrona/

Jeżeli masz pytania dotyczące bezpieczeństwa, skontaktuj się z :

Baza artykułów

stawyRewitalizacja zapomnianego parku w Maciejowej przechodzi kolejny etap. Tym razem odtwarzane są stawy kaskadowe w okolicy mauzoleum Beckerów. To kolejne działania, mające na celu przywrócenie uroku tego miejsca, a także przybliżenie ciekawej historii.
W parku znajdowało się sześć stawów kaskadowych, które właściciel zamierza zrewitalizować. Stawy są bardzo ciekawe, różnica poziomów między najniższym a najwyższym wynosi 11 metrów i docelowo mają być połączone – wyjaśnia Paweł Gromadzki, pasjonat z Maciejowej, który wraz z młodszym bratem, w porozumieniu z właścicielem terenu, ratuje park przed zapomnieniem. Ze względu na małą wydajność źródła, wypełnianie stawów wodą potrwa dosyć długo, ale najważniejszy jest efekt końcowy, czyli przywrócenie stanu z przeszłości. - Właściciel chce odnowić cały park, jednak potrzebne są na to fundusze. Póki co, Miasto odmawia pomocy w tym względzie, nie chce finansować żadnych działań podejmowanych w parku. Właściciel cały czas zabiega o pozyskiwanie środków nie tylko ze strony Miasta, ale i u prywatnych firm – dodał Paweł Gromadzki.
 Młodzi pasjonaci planują w najbliższym czasie kolejne atrakcje dla zwiedzających, o czym będziemy informować na bieżąco. Tymczasem, w parku pojawiła się skrzynka dla miłośników geocachingu, więc to kolejny powód, by odwiedzić park w Jeleniej Górze-Maciejowej.

jelonka.com 8.07.2016

placzabaw04

Nowy plac zabaw dla dzieci powstanie w Maciejowej, w obszarze tamtejszego boiska. – Firma Leroy Merlin zadeklarowała wsparcie działań Miasta kwotą 30.000 zł ze względu na fakt, że planuje otwarcie swej placówki w Jeleniej Górze – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry.

- Ogłosimy w najbliższym czasie przetarg, zweryfikujemy ceny i koszty, budowa rozpocznie się w najbliższym możliwym czasie. Podkreślam, że Miasto jak każdy inny podmiot, zabiega o sponsorów, do czego namawiam też innych, którzy mają mnóstwo pomysłów, co i gdzie zrobić, poza jednym – skąd na to zdobyć środki? Miejski budżet wszystkich pomysłów nie jest w stanie przyjąć. Przykładem innego przedsięwzięcia sponsorskiego jest Festiwal Reżyserii Filmowej, który w tym roku po raz pierwszy pojawi się w Jeleniej Górze. Mam nadzieję, że będzie dobrą promocją Jeleniej Góry, a w ślad za najpopularniejszymiplac-zabaw aktorami przyjadą do nas także widzowie. Ten Festiwal został dofinansowany kwotą 100.000 przez KGHM Polska Miedź.

Oczywiście - plac zabaw dla dzieci w Maciejowej nie będzie jednym, który w najbliższym czasie powstanie w Jeleniej Górze. Na kolejne takie inicjatywy zarezerwowano w budżecie Miasta kwotę 50.000 zł.

 

* http://www.jeleniagora.pl/content/nowy-plac-zabaw-dla-dzieci-w-maciejowej

Zmiany w jeleniogórskiej komunikacji miejskiej od 1 czerwca 2016 r.

Linia 2 zamiast do pętli przy ul. Karola Miarki, trasa od przystanku Mała Poczta prowadzić będzie ulicami: Wolności, Cervi i Cieplicką do pętli na Osiedlu Orle. Zmiana ta zapewni we wszystkie dni tygodnia połączenie dworca autobusowego z uzdrowiskową częścią Cieplic – z częstotliwością co 30 min w godzinach szczytu oraz co 60 min w pozostałych godzinach. Ulice Powstańców Wielkopolskich i Lipową obsłuży linia 11 na swojej nowej trasie, a także dodatkowo – linie 21 i 22.

Rozkład jazdy linii nr.2 od 1 czerwca 2016

Pamięci zamordowanego kapłana

"nowinyUroczystą Msząświętą pod przewod­nictwem prowincjała zakonu pijarów, o, Józefa Matrasa, zakończono w niedzielę, 18 stycznia, w kościele pw, św. Piotra i Pawła w Maciejowej obchody roku ks. Józefa Górszczyka - kapłana zamor­dowanego 51 lat temu w tej świątyni: W nabożeństwie, oprócz mieszkańców Maciejowej, wzięli udział także ojcowie pijarzy z Cieplic oraz klerycy pijarzy. Mo­dlono się za duszę zmarłego zakonnika, a także o zbawienie dla mordercy...."

GOK

Nowiny Jeleniogórskie nr.4

 

Całość artykułu do pobrania Pamięci zamordowanego kapłana

 

Archiwalne numery Nowin Jeleniogórskich od 1958 roku są dostępne na portalu Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra

nowa ulicaNowa ulica Sosnowa i Jarzębinowa w Maciejowej, kompozytora Wojciecha Kilara na Zabobrzu oraz znanego reżysera Piotra Łazarkiewicza nieopodal II LO – takie nowe ulice niebawem pojawią się w Jeleniej Górze. Trzy pierwsze nazwy wcześniej nie miały, a ostatnią przemianowano na część absolwenta szkoły, przy której będzie biegł trakt dotychczas zwany Marysieńki Sobieskiej.
Nazwy te jednogłośnie przyjęli wczoraj (18.02) jeleniogórscy radni. Z wnioskiem o ich nadanie wystąpili mieszkańcy, którzy zamieszkują przy bezimiennych drogach stanowiących odnogi ul. Wrocławskiej i Józefa Niećki. Sosnowa i Jarzębinowa idealnie natomiast odnoszą się do drzew, które rosną przy tych ulicach......
* jelonka.com
 
Opinie czytelników :
Radosław napisał: „Ul. Jarzębinowa, to będzie stary objazd do Komarna, między Leśniczym i Kolonią. Pierwszy krok do położenia asfaltu :) A ul. Sosnowa?”

obwodnicamacMiasto wybrało jeden z trzech wariantów przebiegu obwodnicy Maciejowej i w drugim przetargu wyłoniło wykonawcę projektu: firmę „SMP Projektanci” Szuba, Matysik, Pokorski z Poznania. Do końca marca 2016 roku ma być kompletna dokumentacja obwodnicy, a do 29. czerwca 2016 r. – prawomocna decyzja o zezwoleniu na budowę.

W ramach tego wariantu przygotowany zostanie projekt budowlany i wykonawczy budowy obwodnicy Maciejowej o długości 5,7 km wraz z trzema skrzyżowaniami z: ulicą Wrocławską (w rejonie węzła Grabarów oraz w rejonie granicy miasta z gminą Janowice Wielkie), a także z ulicą Dzierżonia (łącznie z korektą przebiegu tej ulicy w obrębie skrzyżowania). Obwodnica ma być jednojezdniowa o szerokości 7 metrów. Będzie miała dwa pobocza bitumiczne po 2,5 metra stanowiące pasy awaryjne. Zgodnie z założeniami, na obwodnicy zmotoryzowani będą mogli rozwinąć prędkość do 70 km/h. Nie planuje się natomiast budowy drogi rowerowej wzdłuż obwodnicy, ponieważ cykliści mają korzystać z odciążonej od ruchu ulicy Wrocławskiej, która jest przystosowana do jazdy jednośladów.

Dodatkowo wykonawca musi przygotować projekt budowy trzech mostów drogowych (o długości 30, 15 i 10 m) przez Radomierkę oraz potok stanowiący jej dopływ (w rejonie ulicy Trzcińskiej), a także projekt: odwodnienia, usunięcia kolizji z istniejącym uzbrojeniem występującym na trasie inwestycji, oświetlenia drogowego w obrębie skrzyżowań, przepustów oraz mostów drogowych.

Po wybudowaniu obwodnicy zmieni się przebieg krajowej trójki: kierowcy będą zjeżdżali na nową drogę około 150 m za punktem gastronomicznym, znajdującym się niemal naprzeciwko zakładu Dr. Schneider i wyjadą około 200 metrów przed Węzłem Grabarów.

Koszt budowy obwodnicy Maciejowej szacuje się na około 55 mln zł, z czego około 10 mln zł Miasto będzie musiało najprawdopodobniej zapłacić za wywłaszczenia gruntów. Póki co, wnioski na dofinansowanie tego zadania nie zostały jeszcze złożone, ale jak zapewniają władze miasta, Jelenia Góra zamierza się starać o pieniądze na ten cel z nowego rozdania funduszy unijnych.

* jelonka.com

   

Pogoda  

   
© Elektronika Komputery PC Serwis