Tytuł wiadomości: Nie podawaj swojego numeru PESEL!

Ostatnimi dniami, pojawia się coraz więcej, nieraz ze sobą sprzecznych informacji dotyczących wycieku bazy PESEL. Zaistniałą sytuację próbują wykorzystać cyberprzestępcy , tworząc strony, które mogą wydobyć wrażliwe dane.

Użytkownicy AVG informują, że w internecie pojawiają się reklamy i witryny, na których rzekomo łatwo i szybko można sprawdzić, czy nasz numer PESEL wyciekł.

Jeżeli widzisz taką reklamę – nie klikaj w nią i nie wypełniaj formularza, który na stronie się znajduje.

Pamiętaj!

 Żadna strona internetowa nie ma od nas prawa żądać numeru PESEL, to próba wyłudzenia. Bardzo często pod wpływem emocji i panującego chaosu informacyjnego, chcemy wypełnić taki formularz, by sprawdzić, czy ktoś na nasze nazwisko nie wyłudził kredytu. Musisz zachować jednak czujność i spokój i pod żadnym pozorem nie wolno Ci podawać tego typu informacji.

By dowiedzieć się więcej na temat wycieku danych, warto zapoznać się z artykułami na stronie Ministerstwa Cyfryzacji https://mc.gov.pl/aktualnosci/co-sie-stalo-z-baza-pesel
https://mc.gov.pl/aktualnosci/baza-pesel-pytania-i-odpowiedzi

Warto również dodać, iż Biuro Informacji Kredytowej udostępniło darmowy kod, dzięki któremu przez rok będziemy mogli otrzymywać alerty dotyczące informacji jakie bank i instytucje kredytowe chcą otrzymać na nasz temat:

https://www.bik.pl/k/ochrona/

Jeżeli masz pytania dotyczące bezpieczeństwa, skontaktuj się z :

   

Pogoda  

   
© Elektronika Komputery PC Serwis